Public Declare Function Arc Lib "gdi32" Alias "Arc" (ByVal hdc As Long, ByVal X1 As Long, ByVal Y1 As Long, ByVal X2 As Long, ByVal Y2 As Long, ByVal X3 As Long, ByVal Y3 As Long, ByVal X4 As Long, ByVal Y4 As Long) As Long

--------------------------------------------------------------------------

Arc (2.x)

BOOL Arc( hdc, nLeftRect, nTopRect, nRightRect, nBottomRect, nXStartArc, nYStartArc, nXEndArc, nYEndArc ) HDC hdc;                 /* handle of device context */

int nLeftRect;          /* x-coordinate upper-left corner bounding rectangle */

int nTopRect;         /* y-coordinate upper-left corner bounding rectangle*/

int nRightRect;      /* x-coordinate lower-right corner bounding rectangle */

int nBottomRect;    /* y-coordinate lower-right corner bounding rectangle */

int nXStartArc;        /* x-coordinate arc starting point */ int nYStartArc; /*

int nXEndArc;        */y-coordinate arc starting point/*

int nYEndArc;        */ x-coordinate arc ending point*/

int nYEndArc;        */ y-coordinate arc ending point */

 

این چند خط که این بالا نوشتم فقط 2 تا تابع API  اند ،که اولی تو زبان VB  و دومی درخانواده ی c   استفاده میشه، که با اون ها می توانیم به راحتی به رسم بیضی و دایره از هر زاویه ی دلخواه و درهرقسمت از صفحه ی نمایش بپردازیم.(البته کار کردن با این توابع اون قدرها هم راحت نیست!!!)

آشنایی با کدهای API :

اگر تا به حال با یک زبان تحت سیستم عامل (vb,c++,… ) برنامه می نوشتید حتما تا به حال به این کتابخانه ی قوی کدها که مایکروسافت هنگام نوشتن ویندوز آنها را در فایل های .dll قرار داده است برخورد کرده اید.

این توابع از قبل نوشته شده اند ودر فایل های .dll  همراه ویندوز هستند.

شما با استفاده از این کدها برنامه ی خود را بسیار راحت تر و کاراتر می نویسید و از کار کردن با بسیاری از توابع خسته کننده ای که همراه کامپایلر زبان برنامه نویسی ارائه شده راحت می شوید.اما مراقب باشید!چرا که استفاده از این کدها از قابلیت حمل برنامه ی شما می کاهد. وقتی شما از یکی از این کد ها استفاده می کنید و قصد دارید برنامه ی نوشته شده را بر روی سیستم دیگری اجرا کنید باید مطئن شوید که فایلی که از ان استفاده کرده اید در سیستمی که می خواهید در آن برنا مه را اجرا کنید هم وجود دارد.این مشکل بعد از عرضه ی ویندوز vista بسیار بیشتر خود را نشان داد و باعث شد بسیاری از برنامه هایی که از فایل های کتابخانه ای ویندوز XP استفاده می کردند در ویندوز    vista اجرا نشوند.

خوب برای حل این مشکل ما از فایل های setup استفاده می کنیم تا همواره این فایل ها همراه برنامه در زمان نصب در سیستم دیگر کپی شوند.

dll. مخفف Dynamic Link Library .کتابخانه ی پیوندی پویا می باشد.

این فایل ها در ویندوز xp  در مسیر /windows/system32 و windows/system   قرار دارند.تعداد این فایل ها بسیار زیاد است اما در این جا به شرح چند فایل که  پرکاربرد تراند می پردازم.

برای خواندن ادامه ،روی "ادامه  مطلب" کلیک کنید.


User32.dll

توابع کنترل محیط و واسط گرافیکی ویندوز از قبیل منوها وکرسرهاو....

GDI32.dll

 توابع مربوط به گرافیک و کنترل  خروجی های ویندوز مانند پرینتر و صفحه نمایش و...

Kernel32.dll

این فایل برای برنامه نویسان به زبان VB  یک فایل استثنائی است.در VB  که برنا مه نویس به خوبی زبان های دیگر توانایی کار راحت با بیت ها و سخت افزار و به طور کلی کارهای سطح پایین در ویندوز را  ندارد با استفاده از توابع و ثابت های تعریف شده در این فایل می تواند این امکان را برای خود به فراهم کند.

Comdlg32.dll

کتابخانه ی API  برای کار با  common dialog

Lz32.dll

روش های فشرده سازی 32 بیتی.

Netapi32.dll

کتابخانه ی 32 بیتی برای شبکه.

Version.dll

کتابخانه ی نسخه یا version

Winmm.dll

کتابخانه ی مالتی مدیا

- و در حدود هزاران فایل دیگر....

اما بایدهنگام کار با این فایل ها مراقب حجم برنامه خود نیز باشید .برای مثال اگر شما فقط از یکی از کدهای موجود در یکی از این فایل ها استفاده کنید مجبورید که کل این فایل را همراه برنامه در فایل setup قرار دهید.

من خودم این رو تجربه داشتم و دیدم که برنامه ای که فایل .exe آن فقط 5MB  بود در هنگام ساختن فایل        setup  تقریبا  25 MB شد.

 

برای استفاده از این توابع به هیچ عنوان لازم نیست آنها را حفظ کنید(اگر بخواهید هم نمی تونید چون میلییون ها کد در هزاران فایل dll  وجود دارد) در vb  می توانید از برنامه هایی که به صورت Add-Ins   برای راحتی برنامه نویس تعبیه شده استفاده کنید.Add-Ins  مورد نظر ما در اینجا API Viewer  است.و در c,c++ ,… هم از برنامه ی Windows API Reference .

بعدا درباره ی استفاده از این کدها می نویسم.البته حتما چند تا مثال عالی برای دانلود براتون هم همراهش می نویسم .